در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، فرصت را غنیمت شمرده و با گذشت سالها از رحلت راوی فقید «مرحوم حاج حسین داورزنی»، فاتحه ای نثارش می کنیم.

  مرحوم داورزنی مدتها بود که بیماری و گرفتاری های روزگار بر روح و جسم او پنجه انداخته بود و تدریجاً علائم ادامه زندگی را از دست می داد و بیشتر در کام مرگ فرو می رفت. هر چند خصایل نیکو و فضائل اخلاقی او رو به فزونی بود و بسیاری همچنان در سایه آن زندگی می کردند.

  حاج حسین مرحوم، برای من همانند برادر بزرگی بود که چون پدر از من مراقبت می کرد. به همین دلیل فوت وی برایم بسیار غم انگیز و باورناپذیر بود. تا مدتها تصور می کردم در گوشه ای از آسمان ایسشتاده و با لبخند به من نگاه می کند و دوباره خواهد آمد!

   در میان دوستان کمتر کسی است که از اقدامات خیر او بهره مند نشده باشد و به جرأت می توان گفت؛ دور از ذهن است که کسی از او آزرده خاطر شده باشد. در زمینه های مختلف، ردپای خیر او هنوز برجاست، چنانچه بچه های بی بضاعتی که با کمک او به تحصیل ادامه دادند، هم اکنون از افراد مفید و موثر جامعه هستند و کسانیکه فقر کمر آنها را شکسته بود، با کمک های مادی و معنوی او دوباره سر پا ایستادند.

   با پیروزی انقلاب اسلامی، کسب و کار خود را در میدان امام حسین(ع) رها کرد و به دفتر سیاسی آمد. در عملیات فتح المبین «راوی جنگ» در لشکر محمدرسول الله(ص) بود. به دلیل تجربیات اجتماعی و مطالعات تاریخی، چنان در جمع آوری اسناد و گفتگو با فرماندهان و رزمندگان سماجت داشت و با ظرافت های خاصی این کار را انجام می داد که او را در این زمینه از سایر راویان متمایز کرده بود. به هنگام بازگشت از لبنان در تیرماه سال 1361، شهید حاج همت بدون اینکه نام مرحوم داورزنی را به خاطر داشته باشد، با مشخصاتی که از او داشت، سئوال کرد؛ «اون کسی که قد کوتاهی داشت، زرنگ و سمج بود، کجاست؟»

  در پایان جا دارد به مناسبت فرارسیدن عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، نامی از شهدای گرانقدر «راوی» دفاع مقدس، در مرکز اسناد را ذکر نمایم:

1- شهید علی فتحی                              9- شهید نادر صباغیان

2- شهید سیدمحمود موسوی                  10 - شهید حمید صالحی

3- شهید محمدرضا ملکی                       11 - شهید سیدمحمد امیری مقدم

4- شهید محمدهادی درودیان                  12- شهید تقی رضوانی

5- شهید حسین جلایی پور                    13 - شهید سیدمحمد اسحاقی

6- شهید سیدمحمد گرکانی                    14 - شهید حسین الله داد

7- شهید محسن فیض                           15- شهید سعید عیسی وند

8- شهید مجید صادقی نژاد

« روحشـــان شــــــاد»