اشاره:

   نظر به اینکه بخش مهمی از گفتمان موجود درباره جنگ ایران و عراق حاصل گفتار فرماندهان است، بنابراین نقد و بررسی آن، در سایت مورد اهتمام قرار گرفته است. پیش از این، اظهارات سردار احمد غلامپور درباره تصمیم‌گیری درباره عملیات کربلای پنج، موجب نگارش یادداشت شد و امیر شم خانی تحشیه ای بر آن نوشت.

   اما مصاحبه اخیر سردار غلامپور با خبرگزاری فارس در تاریخ 11 مهرماه 94 حاوی موضوعاتی بود که نقد آن ضروری به نظر می رسید. در عین حال نظر به ملاحظاتی که وجود داشت، با ارسال خلاصه ای از مصاحبه ایشان برای امیر شم خانی، درباره ضرورت نقد این اظهارات سوال کردم که در پاسخ نوشتند:

«مصاحبه اش را بفرستید ببینیم چه گفته. نقد هر مصاحبه کننده ای در امر جنگ، {با} بحث های تکمیلی، ضروری است. وظیفه شما هست که به این امور بپردازید. از اینکه از بنده نظرخواهی می کنید، متشکرم. شم‌خانی 94/7/12»

همچنین متن مصاحبه را با توجه به نام بردن از سردار رشید، برای ایشان ارسال کردم. برخی از توضیحات شفاهی و یا آنچه را در حاشیه مصاحبه نوشته اند، در نقد و بررسی استفاده کرده ام.

                     سردار احمد غلامپور

* روش نقد و بررسی مصاحبه سردار غلامپور در این یادداشت، به این شکل انجام خواهد بود که؛ ابتدا اظهارات ایشان در مصاحبه با خبرگزاری فارس در 7 قسمت نقل خواهد شد، سپس در ادامه مورد بررسی و پرسش قرار خواهد گرفت. بدیهی است از این فرصت استقبال خواهد شد که، سردار غلامپور در پاسخ به نقد منتشر شده، نظراتشان را برای انتشار ارسال نمایند ...

1- سردار غلامپور؛ شاید یک اشکال اساسی که به نظرم در این مساله وجود دارد، این است که همه، مسئله پایان جنگ را از سقوط فاو آغاز می­‌کنند و می‌پرسند که چرا فاو را از دست دادیم؟ حرف من این است که فرض کنیم شبهاتی که در مورد سقوط فاو  وارد می‌شود که مثلا در زمان سقوط، فرماندهان در فاو نبودند و در غرب بودند و یا مسائل غیرفنی دیگر که برخی به واسطه ناآگاهی­ طرح می­‌کنند {صحت داشته باشد}؛ ما حدود 2 ماه بعد از فاو، منطقه عملیاتی کربلای 5 یعنی شلمچه را از دست دادیم، آنجا تمام فرماندهان با تمام قدرت حاضر بودند و تمام توانمندی ما پای کار بود، چرا آنجا را از دست دادیم؟ بلافاصله یکی دو ماه بعد از آن، جزایر از دست رفت و کلی شهید و مجروح دادیم.

نقد و بررسی: سردار غلامپور پاسخ به پرسش را با این فرض داده است که، مسئله اصلی در سقوط فاو، ربطی به عدم حضور فرماندهان نداشته است، چنانکه در شلمچه فرماندهان حضور داشتند ولی فاو سقوط کرد. در حالیکه ایشان در جای دیگری از این مصاحبه می گوید:  وقتی فاو و شلمچه را از دست دادیم، طبیعی بود که عراق به جزایر هم حمله کند. با این توضیح این پرسش وجود دارد که، علت سقوط فاو چه بود و چه تاثیری بر روند جنگ داشت؟

2- سردار غلامپور؛ معتقدم  اصل طرح این موضوع که «سقوط فاو، علت پایان جنگ بود»، قدری تحت تاثیر شرایط سیاسی و یک مقدار شیطنت است و الٌا ما اگر بخواهیم حوادث آخر جنگ را به صورت واقعی و علمی بررسی کنیم، باید چند نکته را در نظر بگیریم. مثلا اینکه جنگ صحنه­‌ای است که همه نوع اتفاق در آن می‌افتد، اینطور نیست که فکر کنید چون طرف حق هستید و چون ایمان و اعتقاد و انگیزه دارید، لزوما باید همیشه پیروز باشید.

نقد و بررسی؛ نظر به اینکه با سقوط فاو شرایط نظامی به زیان ایران تغییر کرد و همین مسئله در تصمیم گیری ایران برای پایان دادن به جنگ نقش داشت، این پرسش وجود دارد که؛ علت تصمیم گیری ایران برای پایان دادن به جنگ چه بود؟ چرا طرح این بحث سیاسی و شیطنت آمیز است؟ همچنین اشاره به اینکه در جنگ همه اتفاقی رخ می دهد و طرف حق همیشه پیروز نیست، همان بررسی علمی و واقعی است؟

3- سردار غلامپور؛ شما وقتی می­گویید «تحریف»، من خودم دچار شبهه می‌ شوم چون «تحریف» را واژه مناسبی نمی­‌دانم. می­‌خواهم بگویم ایجاد شبهه در روند جنگ شاید منطقی‌­تر باشد و معتقدم سرمنشاء ایجاد شبهه شیطنت است. گاهی اوقات این شیطنت آنقدر قوی است و اینقدر مستدل نشان می­‌دهد که برخی خودی­‌ها و به اصطلاح حزب­ اللهی­‌ها را هم به نوعی تحت تاثیر قرار می­‌دهد، به خصوص اگر شبهه طوری باشد که جریانات بیرون از نظام نیز بخواهند سوارش شوند که خیلی تاثیر می­‌گذارد.

نقد و بررسی؛ با وجود آنکه از واژه تحریف، بمعنای خارج کردن و تغییر از جای اصلی، بیشتر برای مسائل سیاسی-تاریخی استفاده می شود و از شبهه، بمعنای شبیه سازی، بیشتر برای مسائل اعتقادی استفاده می شود، سردار غلامپور کلمه شبهه را انتخاب و معتقد است؛ سرمنشاء شبهه شیطنت است و گاهی آنقدر شبهه قوی و مستدل است که افراد حزب اللهی را تحت تاثیر قرار می دهد، به گونه ای که جریانات بیرون از نظام بر روی آن سوار می شوند! با این توضیح شبهه و موارد آن در موضوعات و مسائل جنگ ایران و عراق، با چه تعریفی صورت گرفته که این گونه تاثیر گذار است؟ باید با شبهات جنگ چگونه مواجهه شد؟

4- سردار غلامپور؛ نخستین شبهه و اولین ابهامی که به خاطر دارم در مورد جنگ طرح شد، بحث ادامه و چرایی جنگ بعد از فتح خرمشهر بود. برای خود من جالب بود که وقتی ما سال 61 عملیات بیت­ المقدس را انجام می­‌دهیم و خرمشهر را آزاد می‌کنیم. برای امام(ره) هیچ وقت در مورد ادامه جنگ شبهه‌ای ایجاد نشد. در صحیفه نور نیز این مطلب هست.بعد از فتح خرمشهر 2 جلسه با امام(ره) گذاشته می­‌شود که در یکی از جلسات، امام(ره) می‌ فرمایند: «نمی­ شود ما همینطور روی مرز بمانیم و جلو نرویم و جنگ را ادامه بدهیم؟» یعنی اصل بحث امام(ره) این نیست که جنگ را تمام کنیم و ادامه ندهیم... ایشان همچنین در باره افراد حاضر در جلسه به حضور شهید فلاحی و شهید صیاد شیرازی اشاره می کند. سپس می گوید: وقتی این مطلب را به فرماندهان منتقل کردند، ما سه روز تمام نشستیم و به صورت مفصل روی این فرمایش امام کار کردیم که به چه دلیل؟

نقد و بررسی؛ در باره تعداد جلسات در حضور امام، 3 جلسه تشکیل شده که من در کتاب علل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر، به 2 جلسه اشاره کرده ام، ولی بعدها متوجه شدم 3 جلسه بوده است. لازم به تذکر است که، شهید فلاحی در تاریخ 7 مهر شهید شده بود و شهید صیاد نیز در این جلسه حضور نداشت، بلکه آقا محسن، مرحوم ظهیر نژاد و سرهنگ سلیمی در جلسه حضور داشتند. همچنین در باره بررسی نظر امام با حضور فرماندهان، سردار رشید جانشین محترم رئیس ستادکل نیروهای مسلح در گفتگوی اختصاصی می گوید: اصلا چنین چیزی نبوده، ما در قرارگاه کربلا هرگز چنین جلسه ای به این نحو که سردار غلامپور می گوید تشکیل ندادیم. بلکه آقا محسن آمد . سخنرانی کرد در جمع فرماندهان و به یک طرفه استدلال کرد که باید عملیاتها را ادامه داده و وارد خاک عراق شویم. این موضوع را در دفتر خاطرات روزانه ام یادداشت کرده ام که شما(درودیان) هم مطالعه کردید و برایتان خیلی جالب بود. فارغ از اینکه نخستین پرسش و ابهامات در باره جنگ چه بود، و میزان صحت جلسه فرماندهان در باره نظر امام، پرسش امام از حاضرین در جلسه در باره علت ادامه جنگ در خاک عراق به چه معنا بوده است؟

5- سردار غلامپور؛ جالب است در عملیات رمضان که بلافاصله بعد از فتح خرمشهر به عنوان اولین عملیات تهاجمی ما به خاک عراق شروع می­‌شود؛ امام(ره) به مردم بصره پیام می‌دهند که از فرماندهان استقبال کنید و اینها برادران شما هستند که برای آزاد کردن شما می­‌آیند.اولین و تنها مقطعی که امام(ره) از آغاز تا پایان جنگ {به مردم عراق} پیام می‌دهد، همین مقطع است و در واقع در تایید ورود ما به خاک عراق است.

نقد و بررسی؛ امام پس از اعلام قطع رابطه امریکا با ایران، در پیام 19 فروردین سال 1359، اظهار امیدواری کردند که، با صدام آن کنند که ملت ایران با محمد رضا کرد(صفحه40 ج 12)  برابر آنچه در صفحات 100 تا 118 صحیفه نور، جلد 13 آمده است، پس از حمله عراق به ایران، امام در چند مرحله ارتش و مردم عراق را برای قیام علیه رژیم بعثی عراق مرد خطاب قرار داده است. همچنین برابر مندرجات صحیفه امام در صفحه375 و 376، در تارخ 23 تیر سال 61، امام مجددا ارتش و ملت عراق را به قیام علیه صدام دعوت کرد. بنابراین مشخص نیست چرا سردار غلامپور برای توضیح پیام امام در عملیات رمضان، از عبارت اولین پیام استفاده می‌کند؟

6- سردار غلامپور؛ اصلا کدام عملیات ما لو نرفته بود؟ فتح المبین آنقدر واضح لو رفته بود که دشمن قبلش به چزابه حمله کرد... مگر فاو لو نرفت؟... دو شب قبل از عملیات کربلای4 ما نشستیم به این مساله رسیدیم که ظاهرا عراق بو برده که قرار است عملیات صورت بگیرد. نشستیم دلایل لو رفتن عملیات و دلایل عدم لو رفتن و غفلت دشمن را نوشتیم، مثلا فرض کنید عدم لو رفتن حدود 10، 12 مورد شد و عدم لو نرفتن 24 مورد. جمع بندی کردیم و عملیات را انجام دادیم. اتفاقاً اشکال در کربلای4، اشکال فنی و عملیاتی است نه اشکال لو رفتن عملیات.

نقد و بررسی؛ درباره لو رفتن عملیات و تعمیم آن در جنگ، سردار غلامپور به عملیات فتح المبین و فاو اشاره می کند. به گفته سردار رشید: در عملیات فتح المبین زمین منطقه را دشمن می دانست و از حدود زمان مطلع بود، ولی قادر به کشف تاکتیک عملیات نبود. عملیات فاو هم لو نرفته بود، چنانکه با اجرای عملیات این موضوع روشن شد. این موضوع را مسئولین اطلاعات به صورت مستند بیان می کنند.همچنین مسئولین اطلاعات مانند؛ سردار باقری و محرابی و دیگران پروژه حفاظت و فریب را تحت نظر امیر شمخانی اجرا کردندکه یکی از پیچیده ترین پروژه های اطلاعاتی برای فریب دشمن بود. زیرا ضمن نفوذ در دستگاه اطلاعاتی دشمن، انجام اقدامات مهندسی و شناسائیها، همچنین تردد فرماندهان به شدت کنترل شد، حضور و شناسائی در منطقه تک پشتیبانی و تجمه نیروهای ارتش در شلمچه و برخی اقدامات دیگر انجام شد. همچنین  در باره زمان بررسی امکان لو رفتن عملیات و دلائل آن، سردار غلامپور به عملیات کربلای 4 اشاره کرده است در حالیکه سردار رشید می گوید: این بررسی در استانه عملیات الفجر 8 بود. 24ساعت قبل از شروع عملیات رفتیم کنار «خور کویرین» در حاشیه شمالی رودخانه بهمنشیر نشستیم و 7 دلیل می گفت عملیات لو رفته و 8 دلیل می گفت لو نرفته است

7- سردار غلامپور؛ در والفجر 8 این اتفاق به صورت عینی برای خودمان در سطح فرماندهان افتاد؛ حتی آقاییان رشید و عزیز جعفری مخالفت کردند، آقای محسن رضایی گفت من تصمیم گرفتم و می­خواهم عملیات کنم، شما بفرمایید کنار من اشخاص دیگری را انتخاب می­کنم. لذا فرماندهان دیگری را که انگیزه داشتند آورد و به آقای کاظمی و خرازی گفت بروید شما بایستید موج دوم.

نقد و بررسی؛ نظر به اهمیت این موضوع تاریخی از سردار رشید در این باره سئوال شد که در پاسخ گفتند؛ آقای غلامپور هم جزء تیم اصلی مخالفین بود. (رشید، جعفری، غلامپور، رحیم صفوی و ... ) و بحث ما این نبود که عملیات نکنیم، بلکه می گفتیم عملیات در فاو نیازمند پشتیبانی کامل است (نیروی انسانی، مهمات، پدافند هوایی، سلاح، ضدزره و ...) و چون فرماندهی عالی جنگ و شورای عالی دفاع، تأمین نمی‌کنند، این عملیات هم  به سرنوشت عملیات بدر تبدیل می شود. پس اجازه بدهید یکسال عملیات محدود انجام دهیم تا پشتیبانی‌های لازم برای عملیات فاو تأمین شود.