اشاره:

1- نخستین بار درخواست برای نقد کانال جناب شیرعلی نیا بعنوان «پدیده جدید در حوزه بررسی جنگ ایران و عراق» از سوی روزنامه ایران و در شهریور سال 96 به اینجانب پیشنهاد شد که متنی را نوشتم و قرار شد پس از مصاحبه ایشان با روزنامه ایران متن نقد هم منتشر شود. به گفته روزنامه ایران جناب شیرعلی نیا از مصاحبه امتناع کرد و در نتیجه  انتشار یادداشت اینجانب هم موضوعیت خود را از دست داد. به دنبال فرصت دیگری بودم که در این میان به دلایلی انتشار یادداشت در کانال متوقف شد. در جلسه ای این موضوع را به جناب شیرعلی عرض کردم و در این باره گفتگو کردیم که با توجه به اظهارات ایشان مبنی بر ضرورت تلاش در فضای مجازی، با داعیه «روایت جدید و مستقل از جنگ»، پس از اصلاحاتی در یادداشت تهیه شده، برای انتشار آن اقدام کردم که متاسفانه در ابتدای یادداشت این موضوع اصلاح نشد که همین موضوع را هم در تماسی که جناب شیرعلی نیا پس از انتشار یادداشت با من داشت، بعنوان یک اشتباه به ایشان عرض کردم.

2- در یادداشتی که در نقد نوشتم، مایل بودم صورت مسئله کلی شامل: مفهوم «روایت مستقل و جدید از جنگ» و علت انتقاد و استقبال از آن روشن شود. به این معنا که آیا در کانال روایت جدید و مستقل منتشر می شود؟ چرا کانال مورد استقبال و انتقاد قرار گرفته است؟ متاسفانه از نقد روش شناسی درباره داعیه روایت جدید و مستقل، اینگونه برداشت شد که: آیا جناب شیرعلی نیا این ادعا را طرح کرده یا خیر؟ ایشان هم با وجود تماسی که داشتیم و یادآوری زمان و مکان طرح آن، هیچگونه نظری برای روشن شدن موضوع بیان نکردند و به یادداشت نقد هم پاسخ ندادند تا مشخص شود اگر ارزیابی من اشتباه است، از این طریق روشن و اصلاح شود. ایشان مسیر جدیدی را با دعوت به مناظره در رسانه ها گشودند! در حالیکه ما در فضای رسانه ای (سایت و کانال) درگیر نوعی گفتگو شده ایم و هنوز ایشان پاسخ نداده اند تا معلوم شود مسئله چیست و برای ادامه آن چه باید کرد؟ ضمن اینکه اینجانب همیشه از هر نوع گفتگو درباره مباحث تاریخی با ایشان و هر فر دیگری، چنانکه تا کنون انجام داده ام، استقبال کرده و خواهم کرد.

 3- در این یادداشت، بازتاب انتشار نقد کانال را بررسی کرده و در مطلب دیگری، پیشنهادی پیرامون نقد و بررسی یادداشت های ایشان مطرح کرده ام که منتشر خواهد شد. امیدوارم برخلاف یادداشت پیشین، نوشتار حاضر موجب شود بازتاب وقایع جنگ در فضای مجازی تا اندازه ای روشن شود که اساسا مسئله مخاطبین در فضای مجازی درباره مسایل و رخدادهای تاریخی، از جمله جنگ ایران و عراق چیست؟ لطفا ادامه مطلب را ملاحظه بفرمائید.

******

انتشار یادداشت «روایت مستقل و جدید از جنگ؛ با کدام هدف، با کدام روش؟»، با نقد روش شناختی مندرجات کانال جناب آقای شیرعلی نیا در پیام رسان تلگرام، بعنوان یک مسئله تاریخی- اجتماعی، بازتاب نسبتاً گسترده‌ای داشت که بیشتر به دلیل ارجاع به یادداشت از طریق کانال ایشان بود. در غیر اینصورت برابر تجربه آنچه در سایت منتشر می‌کنم، مگر در موارد خاص و مناقشه‌آمیز، مطالب منتشر شده به دلیل داشتن مخاطب خاص، بازتاب گسترده‌ای در جامعه ندارد. در این باره ملاحظاتی وجود دارد که به دلیل ارتباط آن با موضوع جنگ و کانال آقای شیرعلی نیا، به آن اشاره خواهم کرد:

1- پس از انتشار یادداشت اینجانب در نقد رویکرد کانال تلگرامی آقای شیرعلی نیا و ارجاع مخاطبان کانال به آن، از نظر کمی در پنج روزی که بعنوان یادداشت جدید بارگذاری شده بود، شاهد رجوع کمتر از 3 هزار نفر و بازدید کمتر از 6 هزار نفر از صفحات، از طریق کانال به سایت بودم که با محاسبه اعضای کانال آقای شیرعلی نیا، حدوداً کمتر از 10درصد از مخاطبان ایشان را شامل می شود. از طرفی واکنش‌ها به نقد، از طریق اعلام نظر، تا کنون به 24 مورد محدود شده که در نسبت با 3 هزار بازدید کننده، درصد بسیار ناچیزی است.

2- با وجود درخواست از نظردهندگان مبنی بر ارسال یادداشت در نقد آنچه نوشته ام، هیچگونه متنی تا کنون ارسال نشده و اغلب نظرات در دفاع از کانال آقای شیرعلی نیا بعنوان روایت جدید و استفاده از لحن انتقادی است. در یک مورد هم اظهار بی اطلاعی از سایر منابع ازجمله وجود سایت اینجانب شده است.

مایل هستم برداشت خودم را بازتاب انتشار یادداشت در سایت، بیان کنم:

   الف. کمیّت مخاطبان کانال آقای شیرعلی نیا، حداقل در حوزه جنگ ایران و عراق، به معنای رجوع و مطالعه هر آنچه در این زمینه در کانال منتشر می‌شود و علاقمندی به این حوزه نیست، چنانکه در پنج روز، کمتر از  حدود 10درصد از اعضای کانال ایشان، علاقمند به مطالعه نقد کانال بوده اند که باید از نظر آنها احتمالاً اهمیت داشته باشد، ولی توجه چندانی صورت نگرفته است.

   ب. در میان علاقمندان به موضوع جنگ ایران و عراق و از میان مراجعه کنندگان به سایت، تعداد اندکی علاقه‌مند به اطلاعات بیشتر بوده و سایر مطالب منتشر شده در سایت را مطالعه کرده اند که نسبت به کل اعضای کانال تلگرامی و نسبت به تعداد مراجعه کنندگان، بسیار ناچیز است. بنابراین مخاطبینِ علاقمند به مسایل و موضوعات جنگ، بنظر می رسد در کانال نسبتاً محدود هستند.

   ج. هیچ یک از مراجعه‌کنندگان، دعوت اینجانب را برای ارسال یادداشت با اعلام نام و پذیرش مسئولیت آن، نپذیرفتند، در حالیکه اگر نگرش به مسئله جنگ از منظر تاریخ پژوهی در میان اعضاء موضوعیت جدی داشت، حداقل در چند مورد باید استقبال می‌شد که تا کنون نشده است و همچنان منتظر هستم.

   د. به نظرم مسئله جنگ در حالیکه در میان نسل جدید با ابهام و پرسش همراه است، اما نحوه مواجهه با وقایع و مسایل آن در فضای رسانه‌ای و عمومی کشور، مانع از برخورد منطقی و استدلالی شده است. بعبارت دیگر، مسایل جنگ همانند سایر مسایل، به بخشی از مناقشات سیاسی تبدیل و «هیاهو و جنجال» بر «گفتگو و استدلال» غلبه دارد. با این ملاحظه، تلاش‌های آقای شیرعلی نیا به لحاظ روش و نتیجه، نیاز به بررسی دارد که قصد دارم یادداشت‌های آقای شیرعلی نیا را در کانال که تحت عنوان «نکات تاریخی» درباره وقایع و مسایل جنگ ایران و عراق، منتشر می شود، در پاسخ به پیشنهاد ایشان برای مناظره، مورد بررسی قرار داده و پیشنهادی را در این زمینه در اولین فرصت مطرح نمایم که پس از اعلام موافقت ایشان، انجام شود.